| Transaction price | £925,000 |
| Transaction date | 13 September 2023 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 2,594 sq feet |
| Measurement date | 27 Apr 2023 |
| £/sqft | £357/sqft |
| Num bedrooms | 4 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | G |
| Council tax rate | £4,608 |
| Energy efficiency | 60 |