| Transaction price | £1,400,000 |
| Transaction date | 29 January 2024 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 3,165 sq feet |
| Measurement date | 12 Oct 2016 |
| £/sqft | £442/sqft |
| Num bedrooms | 4 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | H |
| Council tax rate | £3,905 |
| Energy efficiency | 54 |