| Transaction price | £665,000 |
| Transaction date | 9 July 2025 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 2,616 sq feet |
| Measurement date | 2 Apr 2025 |
| £/sqft | £254/sqft |
| Num bedrooms | 3 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | F |
| Council tax rate | £3,741 |
| Energy efficiency | 69 |