| Transaction price | £650,000 |
| Transaction date | 6 December 2016 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 2,852 sq feet |
| Measurement date | 11 Oct 2016 |
| £/sqft | £228/sqft |
| Num bedrooms | ? |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | H |
| Council tax rate | £4,839 |
| Energy efficiency | 46 |