| Transaction price | £1,490,000 |
| Transaction date | 20 January 2026 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 2,669 sq feet |
| Measurement date | 15 Jul 2025 |
| £/sqft | £558/sqft |
| Num bedrooms | 3 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | G |
| Council tax rate | £4,131 |
| Energy efficiency | 79 |