| Transaction price | £1,450,000 |
| Transaction date | 15 March 2017 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 2,626 sq feet |
| Measurement date | 26 Apr 2016 |
| £/sqft | £552/sqft |
| Num bedrooms | ? |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | G |
| Council tax rate | £3,254 |
| Energy efficiency | 70 |