| Transaction price | £830,000 |
| Transaction date | 26 February 2026 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 1,830 sq feet |
| Measurement date | 27 Aug 2024 |
| £/sqft | £454/sqft |
| Num bedrooms | 4 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | G |
| Council tax rate | £3,907 |
| Energy efficiency | 72 |