| Transaction price | £1,550,000 |
| Transaction date | 13 October 2025 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 5,113 sq feet |
| Measurement date | 7 Feb 2025 |
| £/sqft | £303/sqft |
| Num bedrooms | 6 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | G |
| Council tax rate | £4,050 |
| Energy efficiency | 56 |