| Transaction price | £2,400,000 |
| Transaction date | 9 October 2025 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 4,112 sq feet |
| Measurement date | 8 Apr 2025 |
| £/sqft | £584/sqft |
| Num bedrooms | 6 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | G |
| Council tax rate | £4,124 |
| Energy efficiency | 44 |