| Transaction price | £699,995 |
| Transaction date | 21 July 2017 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 2,045 sq feet |
| Measurement date | 11 May 2017 |
| £/sqft | £342/sqft |
| Num bedrooms | ? |
| Age at sale | New-build |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | G |
| Council tax rate | £0 |
| Energy efficiency | 86 |