| Transaction price | £1,840,000 |
| Transaction date | 20 October 2017 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 2,196 sq feet |
| Measurement date | 5 Apr 2017 |
| £/sqft | £838/sqft |
| Num bedrooms | 6 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | H |
| Council tax rate | £4,530 |
| Energy efficiency | 28 |