| Transaction price | £840,000 |
| Transaction date | 27 April 2018 |
| Property type | Semi-detached house |
| Internal area | 3,853 sq feet |
| Measurement date | 16 Feb 2015 |
| £/sqft | £218/sqft |
| Num bedrooms | 4 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | G |
| Council tax rate | £0 |
| Energy efficiency | 45 |