| Transaction price | £1,451,500 |
| Transaction date | 23 August 2018 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 2,928 sq feet |
| Measurement date | 1 Sep 2017 |
| £/sqft | £496/sqft |
| Num bedrooms | 4 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | A |
| Council tax rate | £1,682 |
| Energy efficiency | 71 |