| Transaction price | £705,000 |
| Transaction date | 4 April 2019 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 2,325 sq feet |
| Measurement date | 22 Apr 2015 |
| £/sqft | £303/sqft |
| Num bedrooms | 4 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | F |
| Council tax rate | £0 |
| Energy efficiency | 67 |