| Transaction price | £720,000 |
| Transaction date | 10 May 2019 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 2,142 sq feet |
| Measurement date | 16 May 2014 |
| £/sqft | £336/sqft |
| Num bedrooms | 5 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | G |
| Council tax rate | £4,013 |
| Energy efficiency | 50 |