| Transaction price | £1,100,000 |
| Transaction date | 6 June 2019 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 5,393 sq feet |
| Measurement date | 26 Nov 2018 |
| £/sqft | £204/sqft |
| Num bedrooms | 4 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | G |
| Council tax rate | £3,891 |
| Energy efficiency | 76 |