| Transaction price | £2,000,000 |
| Transaction date | 16 August 2019 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 3,918 sq feet |
| Measurement date | 29 Jul 2014 |
| £/sqft | £510/sqft |
| Num bedrooms | 6 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | H |
| Council tax rate | £4,897 |
| Energy efficiency | 58 |