| Transaction price | £1,080,000 |
| Transaction date | 13 December 2019 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 4,596 sq feet |
| Measurement date | 6 Sep 2018 |
| £/sqft | £235/sqft |
| Num bedrooms | 5 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | G |
| Council tax rate | £3,613 |
| Energy efficiency | 74 |