| Transaction price | £526,000 |
| Transaction date | 20 May 2020 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 2,605 sq feet |
| Measurement date | 10 Aug 2013 |
| £/sqft | £202/sqft |
| Num bedrooms | 4 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | F |
| Council tax rate | £3,174 |
| Energy efficiency | 56 |