| Transaction price | £600,000 |
| Transaction date | 3 July 2020 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 2,465 sq feet |
| Measurement date | 21 Jan 2020 |
| £/sqft | £243/sqft |
| Num bedrooms | 5 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | F |
| Council tax rate | £3,616 |
| Energy efficiency | 70 |