| Transaction price | £7,750,000 |
| Transaction date | 4 September 2020 |
| Property type | Terraced house |
| Internal area | 5,393 sq feet |
| Measurement date | 30 Aug 2012 |
| £/sqft | £1,437/sqft |
| Num bedrooms | 8 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | H |
| Council tax rate | £4,371 |
| Energy efficiency | 54 |