| Transaction price | £925,000 |
| Transaction date | 28 June 2021 |
| Property type | Semi-detached house |
| Internal area | 3,057 sq feet |
| Measurement date | 13 Jul 2016 |
| £/sqft | £303/sqft |
| Num bedrooms | 7 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | G |
| Council tax rate | £3,664 |
| Energy efficiency | 53 |