| Transaction price | £1,800,000 |
| Transaction date | 4 November 2021 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 3,025 sq feet |
| Measurement date | 25 Feb 2015 |
| £/sqft | £595/sqft |
| Num bedrooms | 2 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | G |
| Council tax rate | £0 |
| Energy efficiency | 93 |