| Transaction price | £1,900,000 |
| Transaction date | 2 February 2022 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 3,541 sq feet |
| Measurement date | 15 Jan 2022 |
| £/sqft | £537/sqft |
| Num bedrooms | 3 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | G |
| Council tax rate | £4,200 |
| Energy efficiency | 47 |