| Transaction price | £2,150,000 |
| Transaction date | 28 October 2021 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 3,477 sq feet |
| Measurement date | 13 Jun 2025 |
| £/sqft | £618/sqft |
| Num bedrooms | 5 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | E |
| Council tax rate | £0 |
| Energy efficiency | 55 |