| Transaction price | £2,200,000 |
| Transaction date | 18 May 2022 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 3,681 sq feet |
| Measurement date | 30 Jun 2016 |
| £/sqft | £598/sqft |
| Num bedrooms | 5 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | G |
| Council tax rate | £4,326 |
| Energy efficiency | 87 |