| Transaction price | £1,010,000 |
| Transaction date | 13 April 2022 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 2,508 sq feet |
| Measurement date | 20 Oct 2021 |
| £/sqft | £403/sqft |
| Num bedrooms | 5 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | G |
| Council tax rate | £3,759 |
| Energy efficiency | 67 |