| Transaction price | £1,720,000 |
| Transaction date | 10 September 2021 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 4,187 sq feet |
| Measurement date | 16 Aug 2021 |
| £/sqft | £411/sqft |
| Num bedrooms | ? |
| Age at sale | New-build |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | H |
| Council tax rate | £4,561 |
| Energy efficiency | 84 |