| Transaction price | £768,000 |
| Transaction date | 10 October 2022 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 4,521 sq feet |
| Measurement date | 25 Jun 2014 |
| £/sqft | £170/sqft |
| Num bedrooms | 5 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | G |
| Council tax rate | £4,370 |
| Energy efficiency | 68 |