| Transaction price | £725,000 |
| Transaction date | 18 January 2022 |
| Property type | Detached house |
| Internal area | 2,583 sq feet |
| Measurement date | 24 Mar 2025 |
| £/sqft | £281/sqft |
| Num bedrooms | 4 |
| Age at sale | Old stock |
| Tenure | Freehold |
| Council tax band | G |
| Council tax rate | £3,898 |
| Energy efficiency | 88 |